close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 11 stycznia 2017

  Już wkrótce, w Kaliningradzie będzie można obejrzeć wspaniały film dokumentalny Wojciecha Staronia pt. „Bracia”. Wzruszająca historia polskich repatriantów, których uosabiają dwaj bracia: Alfons i Mieczysław Kułakowscy, w sierpniu 2015 roku zdobyła najpierw GRAND PRIX Semaine de la Critique na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, a potem laury na kolejnych festiwalach w Lipsku, w Mińsku, Camerimage.

  Serdecznie zapraszamy na projekcję  dnia 21.01.2017r.  o godz. 18.00; Art-Kvartira, ul. Koloskova 13                                                                                         Wstęp bezpłatny!

  W kwietniu 2015 roku w kinach studyjnych w Polsce pojawił się niezwykły film dokumentalny Wojciecha Staronia pt. Bracia. Jego bohaterami są dwaj repatrianci - bracia Alfons i Mieczysław Kułakowscy. Obaj zawieszeni między Polską i Kazachstanem, ambicjami i rezygnacją, wspomnieniami i teraźniejszością, nieustannie podejmujący walkę: na odległej Syberii i po repatriacji, w nowej Polsce. Historia braci Kułakowskich rozpoczyna się w latach 20. ubiegłego stulecia. Urodzeni w Osiczynie koło Berdyczowa w Związku Radzieckim, doświadczają wielkiej traumy, gdy jako kilkuletni chłopcy wraz z całą rodziną zostają wywiezieni na Syberię. To była długa i kręta droga naznaczona bólem, rozłąką i tułactwem. Jest to też droga wiodąca przez burzliwe dzieje Europy Wschodniej ostatnich kilkudziesięciu lat.

  Film został bardzo szybko doceniony nie tylko w Polsce – już w sierpniu 2015 roku zdobył  GRAND PRIX Semaine de la Critique na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, a zaraz potem laury na kolejnych festiwalach w Lipsku, w Mińsku, Camerimage.

  Mamy nadzieję, że projekcja filmu i historia braci Kułakowskich ponownie będzie okazją do podjęcia dyskusji o losach repatriantów w ogóle, ich oczekiwaniach, wymarzonej Polsce i niejednokrotnie zderzeniach z rzeczywistością, która często bardzo różni się od wymarzonych obrazów oraz rozmowy o tożsamości narodowej i kulturalnej poszczególnych grup społecznych. Do dyskusji włączy się także Anna Waradzyn, producentka filmu Bracia.

  Serdecznie zapraszamy na projekcję  dnia 21.01.2017r.  o godz. 18.00; Art-Kvartira, ul. Koloskova 13                                                                                         Wstęp bezpłatny!

  PLAKAT_BRACIA

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: